fallback

Графика на деня: Как се промени животът на руснаците при управлението на Путин

Жизненият стандарт на повечето руснаци се е подобрил, но според мнозина това е станало с цената на подкопаването на младата демокрация

14:30 | 18.03.18 г.

Руският президент Владимир Путин. Снимка: Архив Ройтерс

Владимир Путин доминира руската политика като неин безспорен лидер близо две десетилетия. В последователните си мандати като президент и премиер той премина през бум на икономиката, военно нашествие и възстановяване на статута на Русия като голяма сила.

Жизненият стандарт на повечето руснаци се е подобрил и е възникнало ново усещане за стабилност и национална гордост. Но според мнозина това е станало с цената на подкопаването на младата демокрация в Русия.

ВВС илюстрира с графики как се е променил животът на обикновените руснаци при управлението на Путин.

1. Има по-малко бедни хора

графика

Равнището на бедност е значително по-ниско, отколкото преди, но Русия все още е над средното ниво за много от най-големите икономики в света.

2. Заплатите в последно време са непроменени

графика

В първия президентски мандат на Путин заплатите растяха с над 10% на година. След завръщането му на президентския пост през 2012 г. постигането на значителен растеж се оказва по-трудно заради поредицата от кризи и икономически санкции.

Между 2011 и 2014 г. разполагаемият доход е нараснал с 11%, а по време на ерата на Путин потребителската икономика на Русия значително се разраства.

3. Повече хора имат кола и има повече микровълнови печки, отколкото домакинства

графика

Дългата любов на Русия с Лада продължава,  като автомобилите от тази марка са 311 588 от продадените 1 595 737 нови  коли през 2017 г. Собствениците на коли в Русия са на равнището на страните от бившия Източен блок Полша и Унгария, но са далеч зад съседна Финландия, която има 76 коли на 100 домакинства, сочат данни на Европейската асоциация на автомобилните производители.

4. Руснаците са влюбени в Ikea

графика

Първият магазин в Русия беше открит през 2000 г. в търговския център MEGA в Химки, близо до Москва. Той веднага стана един от десетте най-доходоносни магазина на Ikea в света. До 2015 г. страната се превърна във втория най-бързо растящ пазар на шведската марка в света. Сега компанията има 14 магазина в страната от Санкт Петербург до Новосибирск, като три от тях се намират около Москва.

5. И в шампанското...

графика

Има известни спорове колко пият руснаците. Официалните данни показват спад, но не с 80%, както твърдеше здравният министър. Намаляването на популярността на водката се дължи отчасти на разрастването на „западната“ култура на бирата и виното. Преди време бирата беше смятана почти за безалкохолна напитка в Русия, но някои олигарси вече отвориха собствени винарни.

6. Както в други страни, интернет стана изключително популярен

графика

Руският интернет има собствени гиганти – водещата социална мрежа е VK (VKontakte) с около 90 млн. потребители спрямо 20 млн. потребители на Facebook, сочат данни на Световната банка.

Търсачката Яндекс заема второ място, а руският език и алгоритми й дават конкурентно предимство пред Google.

7. Но цирковете намаляват

графика

С над 60 постоянни арени в цяла Русия цирковете като Московския държавен цирк са национални институции. Но те са изправени пред сериозна конкуренция и изтичане на артисти към западни конкуренти като Цирк дьо Солей.

От 2010 г. интересът към циркови спектакли е намалял с цели 60%. Няма нито един фактор, който обяснява спада –променящите се вкусове, конкурентните забавления и растежът на интернет вероятно са изиграли роля за това.

8. И държавните библиотеки

графика

Както в повечето страни скромните библиотеки намаляват, тъй като достъпът до интернет рязко нараства.

9. Населението на Русия отново расте

графика

Една от големите цели на Путин е да спре рязкото намаляване на населението, което започна към края на комунистическия строй през 1991 г. Преди да се кандидатира отново за президент през 2012 г., Путин обеща да отдели 53 млрд. долара за повишаване на раждаемостта.

Може би е съвпадение, но през 2012 г. раждаемостта в Русия надхвърли смъртността за първи път от 21 години. Раждаемостта е най-висока в кавказките републики като Чечения и Дагестан, а най-популярните бебешки имена в Москва са Александър и София.

10. Военните разходи на Путин растат повече от всякога

графика

Силната армия винаги е била ключова част от националната идентичност на Русия, но Съветският съюз на практика фалира в усилията си да догони САЩ по време на Студената война.

Рухването на СССР оставя въоръжените сили без средства, тъй като бюджетите са намалени. Оборудването и бойната техника са морално остарели. В началото на мандата си Путин заяви, че възнамерява да възстанови Русия като модерна военна сила. Военните разходи като процент от БВП почти се удвоиха.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:19 | 11.09.22 г.
fallback